Prawo do wychowania w rodzinie

W ubiegłym roku z okazji Dnia Dziecka zorganizowaliśmy akcję pt. „Prawa Dziecka”. Podczas gry terenowej dzieci mogły w ciekawy sposób zapoznać się z prawami jakie im przysługują (zapraszamy do wpisu: Dzień Dziecka na Alei Róż). Jeden z naszych Wolontariuszy – Grzesiek, nagrał z tego wydarzenia filmik (jeśli jeszcze go nie widzieliście, to zapraszamy do oglądniecia: https://web.facebook.com/FundacjaNoweCentrum/videos/2001385299936121/?t=6 ) Do akcji dołączył się również UNICEF Poland i podarował dla dzieci Konwencję o prawach dziecka.

W tym roku postanowiliśmy skupić się na jednym, konkretnym prawie, a mianowicie – prawie do wychowania w rodzinie. Akcja objęła dwa dni. Również teraz mogliśmy liczyć na pomoc, tym razem w wydarzenie zaangażowali się Architekci z biura BLOK Architekci Pierwszy dzień odbywał się w świetlicy „Centralka”. Dzieci zostały podzielone na grupy i każda z ekip miała wykonać dom. Do dyspozycji mieli materiały wtórne, tj. papier, plastik, aluminium oraz rzeczy do ozdoby. Jednakże jak każda ekipa budowlana, musieli te materiały kupić w specjalnym sklepie. Zapłatą było rozwiązanie różnych zadań – logicznych, sportowych, z zakresu matematyki i j. polskiego. Dodatkowo tego dnia gościł u nas Architekt z ww. Biura – Maciej Gęsiarz, który służył fachową pomocą. Jego usługi dzieci również musiały wykupić – wykonywały zadanie specjalne.

Tydzień później odbył się drugi dzień akcji – Warsztaty Młodego Architekta. Architekci, na czele z Panią Dorotą przygotowali dla dzieci trzy stacje – na pierwszej dzieci zapoznały się z pracą architektów, zobaczyły jak wygląda plan bloków oraz sami mogli „przejść się” po zaprojektowanym bloku. Kolejną stacją było wykonanie domu, dzieci miały do dyspozycji mnóstwo kreatywnych materiałów. Ostatnią stacją były zajęcia z wystroju wnętrz. Dzieci pod okiem specjalistów wykonali projekty własnych wymarzonych pokoi. A na koniec były dyplomy i pizzzzzzaaa :) Serdecznie dziękujemy ekipie BLOK Architekci za ciepłe przyjęcie, ciekawe i kreatywne warsztaty oraz świetną zabawę!

 

cof