„Mówi-miasto” – wykłady i warsztaty socjologiczne

Warsztaty w Świetlicy Centralka

Warsztaty w świetlicy Centralka

 

W dniach 23- 26 październik w Świetlicy „Centralka”  w ramach współpracy z Fundacją Instytut Architektury oraz Krakowskim Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto odbyła się ciekawa inicjatywa „Mówi- miasto” będąca częścią  projektu edukacyjnego „Krakowski Szlak Modernizmu”.

W ramach inicjatywy podopieczni Świetlicy „Centralka”, jak i mieszkańcy dzielnicy Nowa Huta oraz studenci uczestniczyli w wykładach i otwartych terenowych warsztatach socjologicznych.

Celem warsztatów było dostarczenie uczestnikom narzędzi (zaczerpniętych z metodologii socjologii) świadomego opisu, a co za tym idzie świadomego oglądania i przeżywania przestrzeni miasta.

Warsztaty były międzypokoleniowym spotkaniem użytkowników przestrzeni, którzy na co dzień mijają się w niej, ale prawie nigdy się nie spotykają.

Wydarzenie prowadzili:

prof. dr hab. Anna Karwińska – kierownik Katedry Socjologii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Zajmuje się problematyką miasta od lat 1990. Brała udział w pracach nad aktualizacją planu Krakowa, przygotowywała ekspertyzy z zakresu funkcjonowania miasta, zasobów rozwojowych miasta. Ostatnio bierze udział w przygotowaniu aktualizacji Strategii Rozwoju Krakowa. Kieruje Uniwersytetem dziecięcym przy UEK. Jest autorką ponad 200 prac z zakresu socjologii.

dr Jacek Gądecki – absolwent Instytutu Socjologii UMK w Toruniu, obecnie pracuje jako adiunkt na Wydziale Humanistycznym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Miłośnik Nowej Huty i niedoszły jej mieszkaniec. Zainteresowania badawcze: antropologia architektury, antropologia i socjologia miasta i architektura jako taka. Realizował badania dotyczące osiedli grodzonych w USA i Polsce.

Jednocześnie serdecznie dziękujemy Pani prof. Annie Karwińskiej za wsparcie merytoryczne oraz prezent w postaci słownika edukacji obywatelskiej. Wiedzę wykorzystamy w trwającym obecnie projekcie „Młodzieżowe Akcje Osiedlowe”!

 

10390447_738985726176091_5280919983200176218_n
dzieci warsztaty modernizm