Rakieta Edukacyjna

RAKIETA EDUKACYJNA to kolorowa, mobilna rakieta, która ląduje wraz z pełnymi zapału streetworkerami i wolontariuszami na osiedlach Nowej Huty. Została stworzona i zaprojektowana dzięki naszej pasji i zaangażowaniu w działania społeczne. W wyposażeniu tej nietypowej „latającej maszyny” znajdują się gry i tablice edukacyjne, poruszające różnorodną tematykę.

MOBILNOŚĆ. Rakieta składa się z dwóch oddzielnych części w kształcie prostopadłościanu, które złączone razem tworzą całość. Dolna część rakiety posiada przykręcane kółeczka, dzięki czemu można ją z łatwością przemieszczać po chodnikach czy ulicach. Na miejscu kółeczka zostają zastąpione przez gumowe podpórki i tym sposobem rakieta zostaje „zaparkowana”, aby mogła służyć do zabawy i edukacji. Górna część rakiety jest jeszcze łatwiejsza w transportowaniu, ponieważ może być przenoszona jak najzwyczajniejszy w świecie plecak. W razie niepogody rakietę łatwo można przenieść pod jakiekolwiek zadaszenie i tam kontynuować działania.

KREATYWNOŚĆ. Boki rakiety stworzone są z materiału pozwalającego na artystyczne wyrażanie siebie. Taka przestrzeń pozwala dzieciom i młodzieży tworzyć małe dzieła, integrować się poprzez wspólne rysowanie, a przede wszystkim urzeczywistniać to, co w duszy gra. Boki rakiety są zmywalne, pozwalają więc na niekończącą się zabawę i tworzenie ciągle od nowa.

ZABAWA I EDUKACJA. W wyposażeniu rakiety znajdują się gry i tablice edukacyjne. Dzięki nim dzieci i młodzież mogą poznawać Europę, poszerzać swoją świadomość ekologiczną, uczyć się bezpieczeństwa na drodze czy też porozmawiać o higienie. Niektóre gry przykręcane są do boków rakiety, a gry wielkie – rozkładane są po prostu na chodniku czy trawie. Elementy potrzebne do gier są zrobione z najprostszych, wtórnych materiałów. Kostki do gry to kwadratowe sześciany, natomiast pionkami są kolorowe nakrętki. Każda z gier i tablic stworzona jest zarówno z myślą o zabawie, jak i edukacji.

AKTYWNOŚĆ. Przestrzeń w środku rakiety wykorzystana jest na przechowywanie piłek, skakanek, kredy itp., czyli dodatkowych elementów, które można zabrać ze sobą na osiedle i wykorzystać w celu aktywnego spędzania czasu z dziećmi i młodzieżą.

Autorzy narzędzia:

Paulina Maciaszek- koordynator zespołu

Małgorzata Malikiewicz

Julianna Cezar

Angelika Kowalczyk

Maria Durczyk

 

Autorzy gier:

Pakiet gier profilaktycznych:

Paulina Maciaszek

Julianna Cezar

Pakiet gier z zakresu edukacji obywatelskiej:

Paulina Maciaszek

Julianna Cezar

Małgorzata Malikiewicz

Angelika Kowalczyk

Maria Durczyk

Pakiet gier z zakresu edukacji kulturalnej:

Maria Durczyk

Paulina Maciaszek

Julianna Cezar

 

Projekty graficzne:

Maria Durczyk

Alicja Wysocka

Projekt współfinansowany przez:

Fundacje Orange

Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii 

 

15233841_1129129197201884_1330251657_o