RAKIETA EDUKACYJNA to kolorowa, mobilna rakieta, która ląduje wraz z pełnymi zapału streetworkerami i wolontariuszami na osiedlach Nowej Huty. Została stworzona i zaprojektowana dzięki naszej pasji i zaangażowaniu w działania społeczne. W wyposażeniu tej nietypowej „latającej maszyny” znajdują się gry i tablice edukacyjne, poruszające różnorodną tematykę.
MOBILNOŚĆ. Rakieta składa się z dwóch oddzielnych części w kształcie prostopadłościanu, które złączone razem tworzą całość. Dolna część rakiety posiada przykręcane kółeczka, dzięki czemu można ją z łatwością przemieszczać po chodnikach czy ulicach. Na miejscu kółeczka zostają zastąpione przez gumowe podpórki i tym sposobem rakieta zostaje „zaparkowana”, aby mogła służyć do zabawy i edukacji. Górna część rakiety jest jeszcze łatwiejsza w transportowaniu, ponieważ może być przenoszona jak najzwyczajniejszy w świecie plecak. W razie niepogody rakietę łatwo można przenieść pod jakiekolwiek zadaszenie i tam kontynuować działania.
KREATYWNOŚĆ. Boki rakiety stworzone są z materiału pozwalającego na artystyczne wyrażanie siebie. Taka przestrzeń pozwala dzieciom i młodzieży tworzyć małe dzieła, integrować się poprzez wspólne rysowanie, a przede wszystkim urzeczywistniać to, co w duszy gra. Boki rakiety są zmywalne, pozwalają więc na niekończącą się zabawę i tworzenie ciągle od nowa.
ZABAWA I EDUKACJA. W wyposażeniu rakiety znajdują się gry i tablice edukacyjne. Dzięki nim dzieci i młodzież mogą poznawać Europę, poszerzać swoją świadomość ekologiczną, uczyć się bezpieczeństwa na drodze czy też porozmawiać o higienie. Niektóre gry przykręcane są do boków rakiety, a gry wielkie – rozkładane są po prostu na chodniku czy trawie. Elementy potrzebne do gier są zrobione z najprostszych, wtórnych materiałów. Kostki do gry to kwadratowe sześciany, natomiast pionkami są kolorowe nakrętki. Każda z gier i tablic stworzona jest zarówno z myślą o zabawie, jak i edukacji.
AKTYWNOŚĆ. Przestrzeń w środku rakiety wykorzystana jest na przechowywanie piłek, skakanek, kredy itp., czyli dodatkowych elementów, które można zabrać ze sobą na osiedle i wykorzystać w celu aktywnego spędzania czasu z dziećmi i młodzieżą.
Autorzy narzędzia:
Paulina Maciaszek- koordynator zespołu
Małgorzata Malikiewicz
Julianna Cezar
Angelika Kowalczyk
Maria Durczyk
Autorzy gier:
Pakiet gier profilaktycznych:
Paulina Maciaszek
Julianna Cezar
Pakiet gier z zakresu edukacji obywatelskiej:
Paulina Maciaszek
Julianna Cezar
Małgorzata Malikiewicz
Angelika Kowalczyk
Maria Durczyk
Pakiet gier z zakresu edukacji kulturalnej:
Maria Durczyk
Paulina Maciaszek
Julianna Cezar
Projekty graficzne:
Maria Durczyk
Alicja Wysocka
Projekt współfinansowany przez:
– Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii